Розділ: Рекомендації по лікуванню молочниці

Симптоми і причини кандидозу ротової порожнини

порожнина рота

Кандидоз ротової порожнині є досить розповсюдженим і небезпечним захворюванням. Він виникає внаслідок збудника – грибка Кандида. Кандидозний грибок є дріжджоподібним мікроорганізмом, який є невід'ємною частиною здорової мікрофлори людського організму. Кандиди можуть розташовуватися у піхві, на статевому члені, у ротовій порожнині, на шкірних покривах, в носоглотці, на очах, у шлунково-кишковому тракті.

Часто кандидоз порожнини рота протікає без явних симптомів. Що стосується такого різновиду інфекції, як кандидоз ротової порожнини, то найчастіше він зустрічається у немовлят. Лікарі стверджують, що кандидоз порожнини рота протікає набагато легше і швидше в дитячому віці. Таке захворювання вимагає невідкладної допомоги і медичного лікування. Однак молочниця, яка вражає слизову оболонку, може виникати і у дорослих.

Згідно зі статистикою, близько 15% населення хворіють таким захворюванням після шістдесятирічного віку. Основна причина – використання зубних протезів, під якими з'являється відмінне місце та середовище для розвитку дріжджоподібного грибка. Оральний кандидоз може з'являтися з простої причини – ослаблена імунна система, а також наявність супутніх захворювань і факторів.

Молочниця, що вражає слизову оболонку ротової порожнини найчастіше з'являється у жіночої статі. Також до групи ризику належать чоловіки, які курять сигарети. Останнім часом зростає чисельність пацієнтів, у яких підтверджено діагноз – кандидоз порожнини рота. Сплеск обумовлений наступними факторами:

 • ослаблений імунітет;
 • тривале застосування медикаментів, а також антибіотиків;
 • порушення здорової мікрофлори;

Молочниця, що вражає слизову оболонку ротової порожнини має характерні симптоми. При виявленні перших ознак хвороби, необхідно звернутися в лікарню, щоб здати відповідні аналізи і пройти курс лікування.

Причини хвороби

вагітність

Оральний кандидоз виникає через безліч сприятливих чинників, а саме:

 • період вагітності – відбуваються глобальні трансформації, що зачіпають імунітет, гормональний фон і обмін речовин;
 • медикаментозні засоби – тривале застосування сприяє пригніченню повноцінної діяльності імунної системи людини. До таких ліків відносяться: кортикостероїди, цитостатики;
 • зловживання антибіотиками – вони здатні пошкоджувати і пригнічувати здорову мікрофлору, змінюючи гармонійне співвідношення всіх мікроорганізмів. Всі грибки, які мають стійкість до дії антибіотиків, вступають в активну фазу розмноження;
 • ослаблений імунітет – відбувається брак імунних клітин;
 • проходження променевої терапії – обов'язкова процедура у лікуванні онкологічних захворювань;
 • супутні фактори і хвороби – наявність цукрового діабету, проблем з нирками та шлунково-кишковим трактом, ВІЛ, а також туберкульозу;
 • оральна контрацепція – викликає порушення гормонального фону;
 • авітаміноз – нестача вітамінів: С, В, РР, які виробляються спеціальними бактеріями;
 • наявність шкідливих звичок – наркотики, спиртні напої і куріння, які знижують захист імунної системи;
 • травми слизової оболонки – виникають при пошкоджених зубах, а також неправильному прикусі;
 • зубні протези – вони здатні завдати травму слизовій оболонці, що провокує розвиток молочниці, а також алергічні реакції;

Кандидоз порожнини рота може виникати із зазначених причин і супроводжуватися відповідними ознаками, при виявленні яких, потрібно почати невідкладне медикаментозне лікування.

Симптоматика

Молочниця, що супроводжується ураженням слизової оболонки, здатна розвиватися через деякі паралельні фактори. Симптоми молочниці безпосередньо залежать від ступеня важкості хвороби, а також від загального стану здоров'я хворого. Найчастіше захворювання зустрічається у немовлят і людей похилого віку, що обумовлено особливостями імунітету. Своєчасне виявлення ознак хвороби є запорукою швидкого і вдалого лікування.

Молочниця, яка зачіпає слизову оболонку ротової порожнини, протікає в наступних формах:

 1. Хронічна.
 2. Гостра.

Подібні форми розвиваються самостійно або перероджуються одна в одну. Лікування різних форм захворювання відбувається за аналогічними методиками, однак є ряд вагомих відмінностей.

В основному молочниця з'являється миттєво і супроводжується характерними проявами. Головною і вагомою ознакою дріжджоподібної кандидозної інфекції вважається поява білої висипки з сирнистою структурою. Уражається не тільки слизова оболонка, але і язик, щоки, мигдалини, піднебіння і десна, а також задня стінка глотки. У деяких ситуаціях подібний висип може стати причиною сильного болю, а також появи кровотеч.

Якщо захворювання набуває гостру і важку форму, то висип поширюється на область ковтального горла. Подібний процес викликає такі важкі ускладнення:

 • спостерігається підвищена температура тіла у хворого;
 • важкий ком у горлі, а також верхній частини грудної клітки;
 • хворобливі відчуття при ковтанні;
 • ускладнене дихання.

Якщо не почати своєчасне лікування хвороби, що вразила ротову порожнину і слизову оболонку, хворому загрожують серйозні і смертельно небезпечні ускладнення. Дріжджоподібний грибок поширюється на шкірний покрив, легені і печінку, а також інші органи людини. Можна помітити появу своєрідної заїди, яка розташовується в кутку рота, де утворюються тріщини. На них може з'являтися білий наліт, луска. Відчувається хворобливість в цій частині рота.

Медична допомога

препарати від кандидозу ротової порожнини

Щоб призначити правильне лікування, необхідно здати аналізи і підтвердити діагноз. Знадобитися спеціальний зішкріб, а також аналіз крові. Після отримання результатів – призначається комплексне лікування. Паралельно з кандидозом, необхідно провести профілактичні заходи супутніх хвороб.

Лікування контролює пародонтолог або ж стоматолог. Якщо грибок поширився на інші органи, то до лікування повинен приєднатися інфекціоніст. Знадобляться протигрибкові препарати, що вбивають кандидозний грибок. Відмінним варіантом є спеціальні антибіотики – Леворин, а також Ністатин. Якщо антибіотики не приносять позитивного результату, лікар повинен призначити внутрішньовенно – Амфотерицин B.

Досить ефективними є імідазоли, а саме:

 • Клотримазол;
 • Міконазол;
 • Еконазол та інші.

Досить хороша репутація і затребуваність у таких протимікробних засобів, які зупиняють розмноження грибка, як:

 • Нізорал;
 • Флуконазол;
 • Дифлюкан та інші.

Потрібні комплексні і зміцнюючі засоби для підтримки ослабленої імунної системи, наприклад: вітаміни С, В, РР. Вони надають важливу роль у відновленні окисно-відновного процесу в організмі людини. Протягом 30 днів – обов'язкове вживання кальцію Глюконату, що надає зміцнювальний ефект і сприяє зняттю алергічної реакції організму, яка з'являється через грибок. Протиалергічні препарати:

 1. Супрастин.
 2. Фенкарол.
 3. Димедрол та інші.

Відмінними помічниками є медикаменти, що містять залізо, а саме:

 1. Конферон.
 2. Ферроплекс.

Вони є необхідними в процесі реабілітації, так як допомагають у відновленні балансу заліза.

Крім зазначених лікарських препаратів, можна скористатися лужними розчинами, призначеними для полоскання. Основна мета полоскання – дезінфекція та нейтралізація грибка. Вони допомагають очищенню слизової оболонки від білого нальоту, ранок. В якості розчинів для полоскання використовують:

 • йодинол змішаний з водою;
 • борну кислоту 2%;
 • розчин харчової соди;
 • буру.

Отже, виявивши ознаки захворювання кандидозним грибком, не варто займатися самолікуванням. Зверніться до лікаря!

Переглядів: 168