Розділ: Лікування молочниці у дітей

Кандидоз у дітей та його лікування

кандидоз у дітейДіти, як і дорослі, схильні до такого неприємного захворювання як кандидоз або молочниця. Вона може зустрічатися практично в будь-якому віці і вражати різні системи організму, починаючи з дитячого віку. Наслідки не вилікуваної форми захворювання, можуть бути досить важкими, тому лікувати грибок слід відразу при появі перших симптомів.

Лікування кандидозу у дітей має бути комплексним з подальшою профілактикою, яка допоможе уникнути рецидивів хвороби у дитини. Грибок присутній в будь-якому організмі людини, але тільки за певних умов, сприятливих для його розмноження, починає активізуватися, в результаті чого виникає захворювання. У новонароджених кандидоз може виникати в перші тижні життя, внаслідок зараження від хворої матері, в період пологів.

Кандидоз у дітей може вражати слизові ротової порожнини, статевих органів, кишечника, також зустрічається на шкірі і нігтях. У немовлят хвороба виникає в період грудного вигодовування і може передаватися з молоком матері.

Лікувати в цьому випадку слід і маму, і дитину. Обстеження повинні пройти обоє батьків, тому що чоловіча форма захворювання дуже часто протікає без явно виражених симптомів.

Якщо жінка страждає хронічним кандидозом, то ймовірність появи такої хвороби у дитини значно збільшується. Кандидоз шкіри у дітей зустрічається при не дотриманні гігієнічних правил. Цю хворобу ще часто називають «пелюшковиим дерматитом», коли тривале носіння вологих памперсів або нечаста зміна пелюшок призводить до розвитку запальних процесів на шкірі, в області статевих органів і сідниць.

Причини захворювання кандидозом дитини

пологи

 1. Кандидоз у дітей може виникати в самому ранньому віці, особливо у новонароджених, тому що їхня імунна система ще недостатньо сформована і будь-яка інфекція здатна призвести до захворювання. В будь-якому віці активне розмноження грибка є наслідком відсутності захисту організму, а саме, імунітету. Це пов'язується з частими вірусними і простудними захворюваннями, лікування яких супроводжується застосуванням антибіотиків або тривалим прийомом сильнодіючих препаратів. Особливо уважно слід контролювати прийом антибіотиків у дитини. Ослаблений організм швидше уражується різними видами бактерій, вірусів і грибків. Тому профілактичні заходи повинні проводитися одразу після закінчення лікування основного захворювання.
 2. Під час народження дитини, при проходженні по родових шляхах матері, у якої вже є інфекція, відбувається зараження грибком новонароджених і в перші ж тижні життя хвороба починає активізуватися.
 3. У новонароджених кандидоз дуже часто починає розвиватися в порожнині рота. Однією з причин є занадто висока температура в приміщенні, тому слизова ротової порожнини стає надмірно сухою, а як наслідок розвивається захворювання.
 4. У дитини у віці до року причинами захворювання можуть стати не дотримання гігієнічних правил, миття у спільній ванній, брудні пляшки для годування або соски.
 5. При годуванні немовляти молоком матері, при наявності захворювання у жінки, дитина може заразитися. Тому важливо стежити за станом слизової ротової порожнини і при частій відрижці давати більше води і очищати ротову порожнину від залишків молока. Якщо наліт у роті змивається погано або з'являється не тільки відразу після годування молоком, то слід звернути увагу на даний симптом, який може вказувати на початок захворювання.
 6. перші зубки у дитиниУ дитини під час прорізування зубів також може початися молочниця. Десна і слизова в цей період особливо схильні до проникнення інфекції. Слід знати, що тільки вплив високих температур повністю знищує грибок, тому соски, гумові кільця або іграшки, які використовують в період прорізування зубів у дитини, необхідно кип'ятити.
 7. Діти старшого віку схильні до зараження грибком під час гормональної перебудови організму, зниження імунітету при простудних захворюваннях та переохолодженні.

Кандидоз у дитини може розвиватися довго і перейти в хронічне захворювання, яке періодично буде давати рецидиви, тому слід особливо приділити увагу появі перших симптомів молочниці. Лікувати хворобу треба починати в гострому періоді, щоб зупинити зростання грибка і уникнути можливих ускладнень.

Ознаки кандидозу у дитини

 1. білий наліт на язиці малюкаУ новонароджених хвороба починається з появи білуватого нальоту на слизовій ротової порожнини. Досить часто його плутають із залишками молока, і тому самий початок захворювання може бути втрачено. У цей час дитина може почати проявляти занепокоєння. Також характерними ознаками будуть відмова від грудей, часте зригування, підвищена збудливість.
 2. Поява білого нальоту у роті, на губах, поверхні щік, іноді в горлі, вказує на наявність грибкової інфекції. Якщо кандидоз вражає шкірні покриви або статеві органи дитини, то з'являється свербіж, наліт білого кольору, який іноді нагадує пластівці на поверхні статевих органів чи промежині, кислуватий запах виділень, хворобливе сечовипускання.
 3. При появі частого зригування, здуття живота, болів в животі, діареї, іноді алергічної реакції, слід пройти обстеження на наявність грибкової інфекції в кишечнику у дитини.
 4. кандидоз шкіри у дитиниКандидоз шкіри може супроводжуватися ураженням шкірних покривів в області статевих органів, животі, кистей рук і міжпальцьових проміжків. Іноді такі ознаки приписуються алергічній реакції або кропивниці, але подібні симптоми можуть вказувати на наявність грибкової інфекції. У грудних дітей подібні реакції характерні в області сідниць і на животі.
 5. Дуже рідко у дитини зустрічається кандидоз, що вражає шлунок, але виявити його можна при проведенні певних досліджень. Лікувати таку хворобу доводиться довго, із застосуванням протигрибкових препаратів, антибіотиків і супутньої терапії, а також займатися подальшою профілактикою з дотриманням режиму харчування.

Так само як і у дорослих, у дитини кандидоз може розвиватися внаслідок ослаблення імунітету, авітамінозу, тривалого прийому антибіотиків, стресових ситуацій, через не дотримання гігієни, особливо у молодих дівчат в період початку менструального циклу.

Що слід робити при виявленні ознак кандидозу у дитини

 1. Відразу після перших ознак виникнення захворювання, слід отримати консультацію лікаря і встановити правильний діагноз.
 2. Якщо лікувати хворобу самостійно, то можна не досягти бажаного результату і тільки погіршити стан дитини.
 3. Діагноз ставиться тільки після обстеження дитини і проведення лабораторних досліджень.
 4. Після підтвердження діагнозу призначається лікування, яке може супроводжуватися застосуванням препаратів місцевої або загальної дії.
 5. Також необхідно проводити гігієнічні процедури, які сприяють зняттю запального процесу в місцях ураження грибком.
 6. У дитини грудного віку необхідно видаляти білий наліт з допомогою марлевих тампонів, щоб запобігти утворенню скоринки, під якою дуже часто можуть виникати невеликі ранки. Слизова ротової порожнини обробляється содовим розчином, який знімає роздратування і дозволяє створити лужне середовище, яке запобігає розмноженню грибка.
 7. Лікувати кандидоз слизової можна з застосуванням розчинів соди, марганцівки, фурациліну, а також протигрибкових препаратів місцевої дії, таких як мазі, креми або гелі. Засоби наносяться на уражені області, до повного зникнення симптомів. Тривалість лікування кандидозу у дитини визначає лікар, так само як дозування вживаних препаратів.
 8. солодощіПрофілактика кандидозу у дитини полягає в першу чергу в дотриманні гігієни, захисту від інфекцій і простудних захворювань, зміцненні загального стану здоров'я. Необхідно відмовитися від солодкої їжі, газованих солодких напоїв, дріжджового хліба.

  Для немовлят важливе вживання великої кількості чистої води, яка вимиває грибок зі слизової, не дозволяючи йому зміцнитися в організмі. Також необхідно підтримувати комфортну температуру повітря і вологість у приміщенні, де знаходиться новонароджена дитина. Кліматичні умови здатні запобігти виникненню різних видів інфекційних захворювань і, зокрема, кандидозу. Дуже добре давати маленьким дітям пити трав'яні чаї, особливо з ромашкою. Вона має антибактеріальну дію і здатна також запобігти зараженню. Не слід надмірно кутати дитину. При сильному потовиділенні підвищується можливість виникнення запалення, кропив'янки та алергічних реакцій і в цих же місцях починають розмножуватися грибки і бактерії. Також маленьких дітей потрібно привчати до гігієни, ретельно мити руки, приймати прохолодний душ, не тягнути в рот брудні предмети. Всі ці рекомендації необхідно починати здійснювати з самого раннього віку, щоб не мати проблем з різними видами інфекційних захворювань і, зокрема, з кандидозом.

Молочниця або кандидоз у дітей зустрічається досить часто, але вилікувати хворобу швидко можливо на самих ранніх термінах захворювання. Саме для цього не слід затягувати з візитом до фахівця при виникненні незрозумілих симптомів у дитини. Постановка діагнозу і лікування займає не занадто багато часу, якщо відбувається вчасно. При запущеній формі хвороби наслідки можуть бути дуже неприємними, аж до незворотних змін у різних органах і хронічної форми кандидозу, яку доведеться лікувати протягом багатьох років.

Переглядів: 296