Розділ: Рекомендації по лікуванню молочниці

Що робити з кандидозом в кишечнику?

молочниця кишечника

Кандидоз (народними словами молочниця) часто помилково зараховується до венеричних хвороб. У той же час грибок, що викликає кандидоз, з рівним успіхом може вражати інші органи – шкірні покриви і нігті, ротову порожнину, шлунково-кишковий тракт. Однією з найбільш неприємних форм, але цілком виліковних форм захворювання є кандидоз кишечника.

Фактори, які здатні спровокувати захворювання

Гриби роду Candida можуть роками перебувати в організмі здорової людини, не даючи про себе знати. Але при порушенні мікрофлори, яке спровоковано яким-небудь іншим захворюванням, корисні бактерії більше не в силах протидіяти грибку, і він починає стрімко розмножуватися, викликаючи загострення кишкового кандидозу.

Особливу небезпеку ця хвороба представляє для грудних дітей, тому що кандидоз супроводжується прискореним рідким стільцем, який призводить до зневоднення організму і втрати корисних речовин, вітамінів і мінералів, необхідних для нормальної життєдіяльності. Тому вкрай важливо своєчасно розпізнати захворювання і звернутися за допомогою до фахівця, який призначить той чи інший протигрибковий препарат (клотримазол, флуконазол, тощо).

Найчастіше від даної форми кандидозу страждають пацієнти, яким були раніше поставлені наступні діагнози:

 • Захворювання шлунково-кишкового тракту в хронічних формах;
 • Фізіологічний імунодефіцит (часто відзначається під час вагітності, в ранньому віці, в стресових ситуаціях);
 • Патології ендокринної системи (пухлини надниркових залоз, цукровий діабет);
 • Онкологічні захворювання і патології кровотворної системи, що вимагають тривалої цитостатичної терапії в якості лікування;
 • ВІЛ-інфекція;
 • Алергічні та аутоімунні захворювання, що вимагають прийому глюкокортикостероїдів;

Крім того, спровокувати кандидоз шлунково-кишкового тракту може сам пацієнт: при спробах самолікування простих інфекцій непризначеними для цього засобами, наприклад, з вживанням потужних антибіотиків резервного призначення. Незбалансоване харчування, відсутність білкового підживлення організму, зловживання алкоголем також можуть викликати виникнення кандидозу у кишечнику.

Форми прояву захворювання

захворювання кишечника

Неінвазивний кандидоз або кандидозний дисбіоз – це найпоширеніша форма грибкового захворювання кишечника, викликаного неконтрольованим зростанням у кишечнику Сandida або індивідуальною гіперчутливістю. Основними симптомами хвороби є: відчуття дискомфорту у животі, зміна консистенції випорожнень, діарея, погіршення самопочуття в цілому.

Фекальний кандидоз – може проявлятися в якості вторинного процесу при виразці 12-палої кишки, а також при виразковому коліті.

Інвазивний або дифузний кандидоз кишечнику – досить рідкісна форма хвороби, яка характеризується найбільш важким перебігом. Його супроводжує ерозивно-псевдомемброзний коліт, який викликає кров'янисту діарею, і системне ураження інших органів. В цій формі захворювання може проявлятися у онкологічних хворих, ВІЛ-інфікованих та людей, які тривалий час приймають глюкокортикостероїди, цитостатичні або імуносупресивні засоби.

Періанальний кандидоз – проявляється як патологія шкірних покривів біля анального отвору, часто супроводжується герпесом. У цій формі молочниця переважно зустрічається у ВІЛ-інфікованих, які заразилися при гомосексуальному контакті.

Як розпізнати грибкову інфекцію в кишечнику

інфекція в кишечнику

Частіше проявами хвороби стають:

 • Болі в області шлунку і внизу живота;
 • Рідкий стілець, в якому простежуються кров'янисті і слизові вкраплення;
 • Білі вкраплення сирної консистенції в калі хворого;
 • Відсутність апетиту, відчуття постійного дискомфорту, важкість і здуття живота;
 • Неприємні відчуття під час дефекації.

Синдроми кишкового кандидозу відразу стають очевидними для досвідченого лікаря завдяки сукупності відмінних особливостей. Обов'язковою ознакою даного різновиду молочниці є частий, неоформлений стілець, відчуття тиску, важкість і відчуття не повного спорожнення кишечника. Характерними ознаками кандидозу кишечника виступають підвищене газоутворення, часті позиви до спорожнення кишечника, раптові напади спазматичних болів у животі та діареї, особливо після вживання їжі.

Додатковими ознаками, якими супроводжується кандидоз кишечника, для лікаря можуть бути проблеми з шкірою. На обличчі, а в деяких випадках на спині та інших частинах тіла з'являються прищі і вугрі, сверблячі плями, кропив'янка і різні види дерматиту.

До загальних ознак кандидозу кишечнику також можна віднести підвищену втомлюваність, загальне нездужання, дратівливість, сонливість, проблеми зі сном і погіршення апетиту.

Як лікувати захворювання

курс лікування кандидозу кишечника

Вилікувати кандидоз кишечника можна тільки після точного встановлення діагнозу за допомогою комплексного лабораторного дослідження. Лише при виявленні в аналізах збудника грибкової інфекції лікар може призначити відповідний курс лікування.

Лікування, якого потребує молочниця кишечника, здійснюється практично тими ж засобами, що і при інших різновидах кандидозу. Традиційно призначаються антибактеріальні та протигрибкові засоби, що містять флуконазол або клотримазол. При цьому діюча речовина флуконазол показує найбільшу ефективність при внутрішньому застосуванні, тому призначається у вигляді таблеток та капсул. Крім цього також призначається курс препаратів проти дисбактеріозу кишечника.

Всі препарати підбираються в залежності від форми кандидозу. Лікування неінвазивного кандидозу вимагає резорбтивних антимікотиків таких, як ністатин, леворин, нетамицин. При доведеній інвазийній формі кандидозу використовують флуконазол, кетоканазол, інтраконазол.

Підвищити ефективність лікарських препаратів, що містять флуконазол, можна також народними методами. Так, щоб вилікувати кандидоз кишечника часто використовують всередину часник (у кількості 10-12 зубчиків), а для полоскання ротової порожнини після прийому їжі – настій з ромашки, шавлії, дубової кори, календули і чистотілу. Ці народні препарати мають відмінну антибактеріальну дію, але все ж не можуть замінити засоби консервативної фармакології.

Організація правильного харчування

Лікування кандидозу кишечнику неможливе, якщо пацієнт не дотримується призначеної лікарем дієта. Збалансоване харчування прискорює лікування, уповільнюючи швидкість росту грибка. Зазвичай дієта вимагає виключення з раціону алкоголю, пряного, копченого і гострого, пшеничного борошна, солодощів, тістечок, багатих глюкозою фруктів (бананів, винограду і т. д.). Навпаки, народними препаратами, якими здійснюється лікування кандидозу кишечника, є зелень, листовий салат, морква, лісові ягоди, злаки, вівсянка, кисломолочні продукти і часник.

Переглядів: 126