Розділ: Рекомендації по лікуванню молочниці

Все про кандидозний кольпіт: симптоми і лікування

лікування кандидозного кольпіту

Серед всіх інфекційних захворювань, властивих будь-якій людині, найбільш часто зустрічається кандидозний кольпіт (молочниця). Це таке ураження слизової оболонки піхви, яке провокується грибами роду Candida. У деяких випадках ураженню може піддатися і слизова оболонка вульви. Захворювання найбільш часто зачіпає жінок, проте і у чоловіків є ймовірність підчепити інфекцію.

Збудником захворювання є патогенний мікроорганізм, який знаходиться в піхві жінки постійно, але при певних умовах (наприклад, ослаблений організм, знижений імунітет, стреси і депресія, довге перебування в нервовому напруженні) він ніби «піднімає голову», починає активно розмножуватися і викликає розвиток запального процесу.

Причини кольпіту

симптоми кандидозного кольпіту

Незважаючи на те, що кольпіт не є «новим» захворюванням, проте до цих пір ще не виявлені справжні причини його виникнення. Одні фахівці вважають, що основна причина криється в проникненні грибків у піхву з кишечника, інші розглядають таку теорію, що людина може заразитися тільки статевим шляхом. Зазначені причини доповнюються зниженим імунітетом, переохолодженням, регулярним носінням синтетичної білизни, хронічними захворюваннями шлунка, цукровим діабетом та іншими, не менш важливими чинниками.

Симптоми кольпіту

Симптоми кольпіту залежать від того, який вид захворювання має місце, тому розрізняють:

 • Гострий кольпіт;
 • Хронічний кольпіт;
 • Рецидивуючий кольпіт.

Гострий кольпіт характеризується свербінням і печінням, він можє носити як постійний характер, так і тимчасовий і проявлятися в другій половині дня або в нічний час, після тривалої ходьби, при контакті з водою. Свербіж може бути настільки сильним, що сприяє розвитку хронічного безсоння і нервової збудливості. Крім того, постійний свербіж і печіння можуть перешкоджати нормальному сечовипусканню або спровокувати хворобливі відчуття.

Зазначені симптоми є доповненням до виділеннь, зазвичай сирнистих і які мають неприємний (кислуватий) запах. Іноді виділення бувають рідкими і зеленуватими або жовтуватими. Запущена форма гострого кольпіту супроводжується висипанням на слизовій оболонці піхви і шкірі, почервонінням зовнішніх статевих органів.

Хронічний кольпіт

діагностування кольпіту

У разі, якщо гострий кольпіт не підлягає своєчасному лікуванню (більше двох місяців), він переходить у хронічний. В даному випадку шкірний покрив і слизова оболонка уражаються вторинними елементами у вигляді інфільтрату. Така картина спостерігається в результаті глибокого проникнення гриба у клітини епітелію.

Діагностика захворювання

Кольпіт діагностується кількома методами, серед яких найбільш поширеними є:

 1. мікроскопічне дослідження дозволяє виявити наявність патогенного мікроорганізму та інші морфотипи бактерій в піхві жінки;
 2. культуральна діагностика дозволяє визначити кількість, родову приналежність грибів, чутливість до антифунгальних препаратів і антибіотиків;
 3. кольпоскопія — дозволяє виявити зміни епітелію, характерні для запального процесу.

Лікування

мікроскопічне дослідження

Лікування кандидозного кольпіту засноване на комплексному підході із застосуванням принципів курсової терапії. В якості лікарських препаратів, спрямованих на знищення мікроба, використовуються наступні: «Ністатин» (рекомендована доза — 4 рази на день протягом 15 днів), «Пімафуцин» (вагінальні свічки — 1 раз на день (вночі) не більше 5-6 днів), «Кетоконазол» (пероральні таблетки, рекомендована доза — 2 рази на день протягом 5 днів).

Лікування кольпіту передбачає також паралельну процедуру спринцювання або використання марлевих тампонів. Це необхідно для того, щоб провести повну очистку піхви від залишків виділень і основних збудників захворювання.

Крім того, призначаються імуномодулятори, спрямовані на підвищення імунітету і зміцнення організму, щоб стимулювати опірність до захворювань.

Кольпіт при вагітності

вагітність

Найбільш часто виявляється кольпіт при вагітності. Однак це не просто неприємне явище, що доставляє майбутній матері дискомфорт, хвороба чревата наслідками, так як постає питання про безпечний та нормальний розвиток дитини.

Симптоми кольпіту при вагітності аналогічні симптомам, описаним вище. Якщо хворобу вчасно не діагностувати і не вилікувати, то вона може викликати такі ускладнення, як:

 • розриви і травми піхви під час пологів;
 • зараження новонародженого під час пологів;
 • не лікований кольпіт може стати причиною захворювань сечового міхура.

Лікування кольпіту при вагітності носить суто індивідуальний характер, тому що залежить від таких факторів, як: стан вагітної жінки, важкість та ступінь захворювання, термін вагітності та інші. Тим не менш, лікування носить комплексний характер і передбачає:

 • використання антибактеріальних препаратів;
 • застосування імуномодуляторів;
 • запобігання повторному зараженню.

Кольпіт у чоловіків

кольпіт у чоловіків

Як було сказано вище, кольпіт може проявлятися і чоловіків. Правда, симптоми даного захворювання у чоловіків менш виражені, ніж у випадку з жінками, однак мають місце:

 • ураження статевих органів;
 • біль під час сечовипускання і статевого акту;
 • набряк в області голівки статевого члена;
 • гіперемія або почервоніння шкірних покривів;
 • свербіж, дискомфорт, печіння, казеозні білі виділення з неприємним запахом.

Наостанок слід сказати, що багато хворих паралельно з основним лікуванням користуються народними засобами, застосовуючи відвари з лікарських трав. Такий комплексний підхід надає подвійний ефект на знищення основного збудника захворювання.

Переглядів: 140