Розділ: Лікування молочниці у жінок

Лікування і профілактика вагінального кандидозу

В здоровому стані в піхві кожної жінки панує слабокисле середовище (рН 3,5-4,5), де мирно співіснують різні грибки і бактерії. Дріжджоподібні гриби типу Candida повільно ростуть і розмножуються, не викликаючи скарг з боку жінки. Якщо ж зміна мікрофлори відбувається занадто різко під дією внутрішніх або зовнішніх факторів, може розвинутися вагінальний кандидоз (молочниця).

Причини розвитку захворювання

Вульвовагінальний кандидоз є одним з найбільш поширених запальних захворювань піхви та вульви, яке викликається стрімким розмноженням грибкових колоній Candida. Коли грибів стає занадто багато, запалюється слизова піхви, що і викликає знайому не з_чуток багатьом жінкам симптоматику.

В жіночі статеві шляхи в силу їх анатомічної будови грибок може потрапити з кишечника, а також при контакті з предметами, інфікованими іншими людьми. У більшості випадків запальна реакція відбувається, коли захисні сили організму жінки істотно слабшають. Кандидоз може стати реакцією на гормональні порушення, авітаміноз, загострення хронічних захворювань, хвороби травного тракту, ожиріння, а також неправильне харчування, стрес, гормональні таблетки, використання інтимної косметики і т. д.

Поширеною проблемою є вагінальна молочниця для вагітних. Під час виношування малюка організм жінки значною мірою перебудовується, що зачіпає імунну систему, гормональний фон і, звичайно, мікрофлору піхви. У разі, якщо вагітні жінки не проходять належного лікування, кандидоз може проявитися у дітей вже у перші місяці життя.

"Підхопити" вульвовагінальний кандидоз можна під час незахищених статевих контактів з чоловіком-кандидоносієм (ось чому лікуватися необхідно одночасно обом партнерам, навіть якщо у чоловіка кандидоз так і не знайшов свого втілення в гострій формі). Часто вагінальний кандидоз йде рука об руку з іншими інфекційними або запальними захворюваннями жіночих статевих шляхів.

Основні симптоми

Вульвовагінальний кандидоз супроводжується у жінок, в першу чергу, рясними виділеннями, завдяки яким хвороба і одержала свою народну назву "молочниця". Ці виділення можуть змінюватись по консистенції (сироподібні, рідкі, мажучі) і по кольору (білі, біло-сірі, зеленуваті). Поширеним "супутником" молочниці є свербіж, який може посилюватися після переохолодження чи, навпаки, перебування в теплі, після статевого акту і під час менструації. Іншими симптомами хвороби виступають різі при сечовипусканні, хворобливі відчуття в ході або після статевого акту.

Зазначимо також, що в деяких випадках вульвовагінальний кандидоз може протікати без явних зовнішніх проявів.

Методи лікування

В аптеках представлений широкий асортимент лікарських препаратів, що дозволяють ефективно лікувати кандидоз. Випускаються вони в різних аптечних формах – крем, мазь, вагінальні супозиторії та вагінальні таблетки, препарати для перорального використання. Підібрати найбільш ефективну і доступну в застосуванні форму, порадившись з лікарем, може кожна жінка. На сьогоднішній день при діагностуванні вагінального кандидозу лікування може здійснюватися в залежності від виявленого штаму грибка антибіотиками полієнової групи, а також похідними триазолів, імідазоліоксалану та імідазолу.

Особливо важливо відповідально пролікувати кандидоз вагітним, тому що захворювання часто вражає плід (рясне розмноження грибка може спровокувати патології розвитку) і новонароджених дітей, доставляючи їм масу дискомфорту. Часто у маленьких дітей кандидоз вражає ротову порожнину, викликаючи гострий біль під час годування. Щоб уникнути цього, потрібно своєчасно боротися з будь-якими проявами хвороби на етапах вагітності та лактації. Ситуація ускладнюється тим, що не всі таблетки, як і не кожен крем, підійдуть для лікування молодих мам. Більшість сильнодіючих препаратів заборонені, тому що через свою токсичність можуть завдати шкоди розвитку організму дітей.

Якщо кандидоз тільки заявив про себе, доцільно лікувати його місцевими препаратами. Вагінальні свічки, таблетки, гель і крем відмінно впораються з симптомами вже за кілька прийомів, а по завершенні курсу лікування зможуть зруйнувати грибний міцелій, повністю вилікувавши вульвовагінальний кандидоз.

  • Клотримазол. Протигрибковий вагінальний крем, мазь, порошок, розчин для зовнішнього використання, пероральні таблетки. Сильний препарат, тому заборонений при вагітності (перший триместр).
  • Пімафуцин. Вагінальні свічки або крем (також випускається як таблетки) на основі натаміцину. Є протигрибковим антибіотиком і володіє широким спектром дії. Добре переноситься, не має токсичних компонентів, тому дозволений при вагітності та грудному годуванні дітей.
  • Гексикон. Вагінальні супозиторії, крем, гель або розчин. Завдяки вмісту хлоргексидінабіглюконату може використовуватися вагітними і для лікування маленьких дітей.
  • Эпиген-інті. Вагінальний спрей протизапальної, противірусної і імуностимулюючої дії. Дозволений при вагітності і лактації.
  • Поліжінакс. Вагінальні капсули, що містять емульсію. Не рекомендований вагітним без згоди лікаря.

Якщо ж кандидоз супроводжується печінням та болем або перейшов в стадію хронічного, лікувати його доведеться системними препаратами – це таблетки і капсули. Їх активні речовини швидко всмоктуються і надходять до ураженої ділянки разом з кров'ю. Завдяки високій концентрації не вимагають тривалого курсу лікування:

  • Таблетки Флуконазол, Флюкостат, Дифлюкан, Мікомакс застосовуються одноразово (150 мг);
  • Таблетки Кетоконазол і Нізорал приймаються 3-5 днів по 1-2 в день;
  • Таблетки Ністатин використовують по 1 таблетці (500 000 ОД) протягом 10-14 діб 3-4 рази на день;
  • Таблетки Міконазол, Мікатин, Фунгіназол приймають 3 доби по 1 таблетці (250 мг)
  • Також важливо, щоб ваш статевий партнер також пройшов курс лікування. Пам'ятайте, що крем і таблетки для жінок і чоловіків можуть відрізнятися, тому використовувати одні і ті ж препарати, щоб побороти кандидоз, парі недоцільно.

Як запобігти

Вульвовагінальний кандидоз, як і будь-яке інше захворювання, часто набагато простіше попередити, ніж згодом лікувати, витрачаючи на це нерви і гроші. Дотримання не таких вже й складних правил може значною мірою убезпечити жінку і попередити кандидоз.

Для цього варто уникати використання дезодорованих тампонів і прокладок. Ароматизоване мило або крем для інтимної гігієни можуть спровокувати алергічну реакцію, запалення і, як наслідок, кандидоз.
Не маючи на те відповідних лікарських приписів, краще відмовитися від проведення спринцювань. Здорову мікрофлору піхви ви порушите, а бажаного ефекту можете не досягти!

Переглядів: 195