Розділ: Лікування молочниці у вагітних

Молочниця перед пологами — чим і як лікувати

Хвилююче очікування перед народженням дитини, різного роду активна підготовка, що передує пологів, можуть бути затьмарені специфічним проявом з боку організму майбутньої матусі. В останні дні-тижні перед пологами кожна друга жінка стикається з проявами молочниці. Це хворобливий стан може застати зненацька особливо в тих випадках, коли кандидоз за весь період виношування дитини про себе не заявляв.

Супроводжуючись сильним свербінням, рясними білястими виділеннями з кислим запахом, молочниця пригнічує загальне самопочуття і викликає додаткове нервове напруження у вагітної жінки. Складність випадку прояви патології в даному варіанті криється в тому, що багато швидкодіючі препарати, лікувати з допомогою яких молочницю в інший час праці не становить, заборонені для застосування в момент вагітності. А деякі жінки в принципі вважають, що кандидоз наприкінці терміну виношування дитини є звичайною справою і лікування в такому випадку марно і непотрібно. Чи варто звертати належну увагу на активність грибків в організмі перед пологами? Чи є серйозна небезпека для здоров'я дитини? І необхідно вживати якісь заходи?

Кандидоз перед пологами: побоювання та ризики

Більшість жінок протягом життя хоча б один раз, але стикаються з неприємною грибковою інфекцією. Сучасна медицина володіє численними ефективними лікарськими методами, з допомогою яких легко ліквідувати симптоматику, а після і саму хворобу. Проте ситуація ускладнюється, коли молочниця з'являється під час вагітності і безпосередньо перед пологами.

Протягом усього строку вагітності жіночий організм піддається впливу різних факторів. Всередині нього відбуваються разючі зміни, що зачіпають харчові пристрасті, гормональний фон, імунну систему. Подібні підстави дають «зелене світло» для дріжджоподібних грибків (кандид), які в нормі є в невеликій кількості у кожної людини. Швидко збільшуючись в чисельності, поширюючи свої суперечки на слизові оболонки, кандиди поступово провокують неприємну симптоматику. Подібна грибкова патологія викликає занепокоєння на будь-якому терміні вагітності, представляючи певний ризик як для стану жінки, так і для плоду.

Багато медики сходяться на думці, що спрямоване лікування кандидозу у фіналі вагітності, коли до пологів залишаються лічені дні, дійсно марно, не дасть належного результату.

У таких ситуаціях основний акцент робиться не на повне одужання жінки, а, в першу чергу, на зняття виснажливої симптоматики. І важливим моментом, коли виникає молочниця перед пологами, стає санування (очищення) родових шляхів від патогенної мікрофлори. При відмові проведення подібної процедури, зокрема в пологовому будинку, є ризик ускладнень в процесі дітонародження. А в деяких варіантах лікарі можуть настояти на екстреному кесаревому розтині, щоб мінімізувати загрозу для життя і нормального самопочуття мами і малюка. Цілеспрямовано ж лікувати кандидоз рекомендується вже після народження дитини і строго під наглядом гінеколога, не звертаючись до варіантів самолікування.

Якщо основні симптоми виражені не дуже яскраво і хвороба залишається без уваги, це провокує деякі ризики, що зачіпають і матір, і дитину. У чому криється основна небезпека молочниці, яку не вийшло лікувати до моменту пологів?

  1. Загроза інфікування дитини. Ступінь зараження від матері може бути різною. Але найчастіше страждають очі, ротова порожнина, внутрішні статеві органи малюка. Передача «агресивних» грибків здатна статися як внутрішньоутробно, так і в момент народження.
  2. Ускладнення в процесі або після пологів. Кандидоз негативно позначається на стані слизових оболонок, тому в процесі пологів можуть виникнути розриви тканин і травматизація, що неминуче призводить до хворобливих відчуттів і сильних кровотеч.

  3. Якщо при молочниці у жінок родовий процес почався раніше терміну, а дитина з'явилася на світ недоношеною, то з'являється серйозний ризик для його здоров'я і розвитку. Найчастіше саме недоношені дітки переносять гостре протягом кандидозу.
  4. У рідкісних випадках, коли грибками вражений весь незміцнілий організм малюка, це може призвести до летального результату.

Щоб не зіткнутися з можливими негативними наслідками від грибкової патології, що не слід самостійно підбирати собі лікування, корекцію стану повинен призначати тільки кваліфікований фахівець. Що ж може порекомендувати лікар перед пологами?

Що робити з хворобою?

Фахівці сходяться на думці, що почалася молочниця на останніх термінах вагітності не є настільки небезпечною, як у першому триместрі.

Негативно позначитися на внутрішньоутробному розвитку плоду патологія вже не в силах, але накласти певний неприємний відбиток і в індивідуальних випадках викликати ускладнення кандидоз все-таки може. Нехай і не проводиться спрямоване та інтенсивне лікування цієї недуги, ряд заходів зробити все-таки необхідно.

Поширені домашні способи терапії, засновані на траволечении або спринцюванні, в момент вагітності заборонені. Спринцювання може не принести сприятливого результату і навіть викликати деякі ускладнення. Застосування трав не рекомендується через можливих алергічних реакцій. При цьому відвари з ромашки, шавлії або інших зборів можуть призвести до підвищеної сухості статевих органів, слизових, не ліквідуючи основну симптоматику.

З домашніх доступних методів лікарі рекомендують звертатися тільки до содовому розчину. З допомогою нього майбутня матуся може здійснювати підмивання і робити лікувальні ванночки. Лікувати кандидоз у такому варіанті потрібно розчином в наступній пропорції: 1 середня ложка простий соди, чайна ложечка йоду і літр теплої води.

Пероральна терапія таблетками, сиропами в останні дні перед пологами вважається марною. Швидкого результату таке лікування не принесе. Тому перевага часто віддається коштами місцевого характеру, які успішно блокують негативну симптоматику, позбавляючи від печіння, виснажливого свербежу, рясних виділень. Підбирати мазь, крем або гель також необхідно спільно з лікуючим лікарем.

Для ефективного очищення родових шляхів (санація) фахівцями рекомендується провести швидкий курс терапії за допомогою таблеток, свічок для вагінального використання. Така терапія може вчинятися як вдома протягом 5-7 днів, так і у відділенні пологового будинку, безпосередньо під контролем медичного персоналу. Цей варіант впливу на молочницю добре зарекомендував себе завдяки зниженню ризику інфікування дитини в момент пологів і через блокування неприємних проявів грибкової патології.

Медикаментозні препарати підбираються, виходячи з індивідуальних особливостей жіночого організму і з акцентом на вираженість симптоматики кандидозу на останніх термінах вагітності. Проте до числа найбільш ефективних і доступних для вагітних жінок препаратів лікарі відносять наступні варіанти вагінальних супозиторіїв:

  • Пімафуцин;
  • Ливарол;
  • Залаин;
  • Нифурател.

При відсутності можливого негативного впливу на дитину можуть бути призначені такі препарати: Ністатин, Гексикон, Клотримазол, Тержинан.

Неодноразово були відзначені випадки, що після пологів виснажлива молочниця проходила самостійно, без подальшого лікарського впливу.

Майбутній матусі необхідно дуже уважно ставитися до свого самопочуття і реагувати на всі сигнали, які подає її організм. Якщо в останні дні перед пологами жінка відзначає у себе різке прояв кандидозу, не потрібно терпіти симптоми або намагатися прибрати їх самостійно. Термінова консультація з гінекологом, застосування підібраних препаратів допоможуть не тільки позбутися від проявів негативного стану, але і знизять ризик впливу грибкової інфекції на дитину, а також спростять процес можливого подальшого лікування вже після народження малюка.

Переглядів: 353