Розділ: Лікування молочниці у вагітних

Чи може бути молочниця при вагітності

З кандидозом, званим також молочницею, протягом життя здатна зіткнутися ледь не кожна жінка. Цю хворобу не завжди сприймають всерйоз, незважаючи на виражену неприємну симптоматику. Однак, залишаючись без належної уваги та лікування патологія може закріпитися в організмі, переходячи в повільну фазу. І це тягне за собою негативні наслідки, в першу чергу, позначаються на загальному самопочутті та імунній системі. Певне «підступність» цього грибкового захворювання полягає в тому, що воно нерідко проявляє себе в моменти вагітності, причому незалежно від строків. За статистикою випливає, що кожна друга майбутня матуся стикається з кандидозом. І в подібній ситуації молочниця не повинна ігноруватися, воспринимаясь як стан, що супроводжує вагітність і здатне пройти після пологів. Без певної корекції ця патологія може спричинити за собою неприємні наслідки, що стосуються як молодої мами, так і дитини. Основний ризик являє собою можливість інфікування дитини від матері патогенними грибками. Якщо організм дитини сильно заражений, молочниця може призвести до смертельного результату, особливо для недоношених дітей. Але за рахунок «цікавого положення» жінки стандартна терапія має ряд нюансів.

Симптоми і причини кандидозу під час вагітності

Найбільш часто відзначається кандидоз у період вагітності на ранніх стадіях або за кілька тижнів до пологів. Однак залежно від індивідуальних особливостей жіночого організму молочниця буває і в середині періоду виношування дитини.

Не помітити поступово наростаючу симптоматику грибкової патології неможливо. Але в ряді випадків деякі типові прояви здатні вказувати також на якийсь інфекційний або запальний процес, що протікає в організмі жінки. Тому при найменшому неспокої майбутньої матусі рекомендується відразу ж звернутися до особистого гінеколога для встановлення точної причини та подальшого лікування.

Типові прояви захворювання в період вагітності можуть бути наступними:

 • відчуття сильного свербежу в промежині, від якого не виходить позбутися навіть з допомогою простих способів інтимної гігієни;
 • печіння в області піхви і всередині нього, що посилюється при можливому статевому контакті;

 • наявність білих, густих виділень організму, супроводжуваних кислуватим різким запахом; кількість таких своєрідних білі поступово збільшується в об'ємі;
 • може відзначатися сирнистого типу плівка на слизових оболонках; самі слизові нерідко виглядають набряклими, запаленими і сильно почервоніли;
 • час від часу жінка здатна відчувати біль при сечовипусканні, відзначати поява кровоточивих тріщин і виразок в області статевих органів;
 • у рідкісних випадках присутній біль, що розповсюджується внизу живота.

Коли відзначається молочниця на будь-якому з термінів вагітності, серед основних причин зазвичай називається дві:

 1. різке зниження імунітету майбутньої матусі;
 2. зміни гормонального фону жіночого організму, які відбуваються у кожної вагітної.

Також лікарі виділяють і таку причину як недолік важливих вітамінів і мінеральних компонентів безпосередньо в жіночому організмі.

Крім таких основних чинників, які можуть бути «базою» для розвитку кандидозу під час виношування дитини, існують і додаткові підстави для хворобливого стану. Найчастіше вони отримують свій розвиток ще до зачаття, але здатні вплинути на стан жінки, яка перебуває в «цікавому положенні».

Додаткові причини:

 1. механічні травми слизових оболонок статевих органів, піхви;
 2. гормональна терапія, прийом оральних контрацептивів до вагітності;
 3. молочниця може заявити про себе через наявність деяких хронічних захворювань;
 4. розвивається патологія на тлі вживання антибіотиків під час виношування дитини до зачаття;
 5. часті простуди та інші нехронические хвороби;

 6. неправильний раціон харчування;
 7. недостатня гігієна, схильність до носіння білизни з синтетичних тканин;
 8. безпосереднє зараження від потенційного статевого партнера або при відвідуванні громадської лазні, сауни під час виношування плоду;
 9. може розвинутися грибкова патологія і через постійних стресів, втоми, перенапруження нервової системи, недосипу.

Важливо: найбільш небезпечною хвороба вважається на ранніх термінах, так як здатна спровокувати викидень, і в останньому триместрі, так як виникає ризик передчасних пологів.

Як здійснюється корекція стану при вагітності

Специфіка лікування кандидозу для жінок, які перебувають у «цікавому положенні», полягає в тому, що терапія призначається найчастіше тільки місцевого характеру. У рідкісних випадках може бути використаний підхід, що передбачає прийом спеціальних препаратів перорально. При цьому корекція стану повинна здійснюватись також і у сексуального партнера, навіть за відсутності у нього вираженої симптоматики грибкового недуги.

План лікування складається, виходячи з загального стану жінки, наявності додаткових захворювань. Якщо молочниця виникає на пізніх термінах виношування малюка, то купірується основна симптоматика, а безпосередня терапія здійснюється вже після пологів.

Важливо: якщо у жінки протягом вагітності діагностується хоча б одна спалах грибкової патології, то перед пологами необхідно здійснити короткий курс протигрибкових препаратів (зазвичай використовуються свічки вагінального типу) або здійснити санацію.

Під час терапії використовуються індивідуально підібрані протигрибкові засоби (мазі, свічки, супозиторії) не агресивного типу, в анотації до яких не присутні відповідні протипоказання. Курс повинен бути завершений, не перериваючись навіть після зникнення яскраво виражених симптомів. Поряд зі спеціалізованими препаратами допустимо застосовувати народні засоби в якості лікувального зрошення або підмивання.

Важливо: вагітним суворо забороняється проводити домашнє спринцювання будь-якими розчинами. Подібне може спровокувати поширення спор патогенних грибків углиб організму. І викликати ризик інфікування плоду ще в утробі.

Поряд з основними приписами лікаря, коли лікується молочниця, повинні дотримуватися такі нехитрі правила:

 • здійснювати регулярно відповідну гігієну інтимної зони;
 • скорегувати по можливості щоденне меню, максимально прибираючи напої і продукти, які можуть вплинути на збільшення чисельності патогенних грибків, і збільшити споживання кисломолочної продукції;

 • відмовитися від щільного нижньої білизни, гігієнічних прокладок з ароматизаторами;
 • приймати вітаміни і відповідні мінеральні комплекси;
 • утриматися від інтимної близькості з партнером на час лікування;
 • регулярно відвідувати кабінет гінеколога, здати відповідні аналізи і посіви при найменшому неспокої;
 • знизити кількість стресу в житті;
 • слідкувати за загальним самопочуттям, уникати простудних захворювань і переохолодження на будь-якому терміні.

Хоч і буває молочниця практично у кожної майбутньої матусі, не варто закривати очі на це патологічний стан і припускати, що кандидоз піде сам собою. Навіть самостійно затишшя хвороба може знову заявити про себе в будь-який момент. Консультація з грамотним фахівцем, подальше курсове лікування дозволить скорегувати стан і знизити ризик негативних наслідків від грибкового захворювання.

Переглядів: 136