Розділ: Лікування молочниці у дітей

Молочниця у роті у грудних дітей — лікування, причини і ознаки

Молочниця, що вражає ротову порожнину, діагностується у дуже багатьох новонароджених дітей. Особливо схильні до ризику розвитку даної грибкової патології малюки, які мають які-небудь порушення в розвитку, вроджені захворювання, народжені раніше терміну. Ситуацій та причин, з яких кандидоз розвивається в дитячому організмі, існує також дуже багато. І правильне виявлення основної першопричини є запорукою успішної терапії з ліквідації цієї недуги. Симптоматика захворювання, в залежності від його стадії, досить помітна, тому пропустити навіть перші ознаки патології у немовлят неможливо. При цьому варто враховувати, що у багатьох випадках хвороба вражає не тільки виключно ротову порожнину, її осередки можуть виявлятися і в області інших частин тіла, грибки здатні «атакувати» внутрішні органи і проникати в кров. Такі моменти завідомо ускладнюють процес лікування і погіршують загальне самопочуття дитини.

Молодим матусям не варто намагатися самостійно вилікувати молочницю. Дане патологічний стан, закріплюючись в організмі дитини, здатне спричинити за собою негативні ускладнення, при яких спроби самостійної корекції тільки погіршать становище. Тому при перших же проявах кандидозу важливо звернутися до педіатра, який зуміє розібратися в причинах виникнення грибкової патології і призначити необхідну ефективну терапію.

Основні причини і поширені ознаки молочниці у грудних діток

Виявити у дитини патологічний стан, викликаний активністю дріжджоподібних грибків у роті, можна вже в перший день життя новонародженого. За статистикою виходить, що протягом першого року життя практично кожен другий малюк переносить молочницю в легкій або, навпаки, важкій формі. Якщо не здійснюється належне лікування на перших парах, то з'являється істотний ризик фіксації хворобливого стану в організмі. Для грудних дітей така ситуація викликає особливий ризик не тільки для здоров'я, але і для життя. Тому необхідно скласти чітке уявлення про основні помітних симптомів, які супроводжують грибковий недугу, щоб не пропустити початок розвитку захворювання у дитини.

Головні ознаки грибкового недуги в роті у дітей

 1. Поява білих творожистых висипань. Спочатку білі грудочки локалізуються мовою і під ним, відзначаються на внутрішній стороні щік дитини. По мірі того як молочниця прогресує, такі специфічні виділення починають покривати десни, внутрішню і зовнішню сторони губ, небо. Якщо не здійснюється лікування на початковій стадії захворювання, то виникає ризик, що хвороба перейде в горло, стравохід.
 2. Крім творожистых грудочок у роті можна розглянути тонкий світлий наліт (плівку).

 3. Після спроб очищення білих висипань і нальоту можна помітити в ротовій порожнині дитини маленькі кровоточиві виразки, ураження слизових оболонок. І в цілому слизова у роті зазвичай виглядає різко почервоніла, болючою, набряклою.
 4. Характерний кислуватий запах відзначається в рідкісних випадках.
 5. При ураженні кандидозом всій ротовій порожнині нерідко спостерігається сухість, болючість через з'являються виразок і тріщин. В куточках губ дитини можна виявити заїди вкриті густим білим нальотом.

На тлі подібної симптоматики іноді спостерігається примхливість, слізливість, загальне занепокоєння малюка. У дітей при грибкової патології здатна коливатися температура тіла протягом доби. Апетит зазвичай падає, малюк може відмовлятися і від пиття, бо як і їжа, і будь-які рідини викликають неприємні відчуття, біль.

Визначити навіть самостійно ступінь занедбаності молочниці у дитини до того, як почнеться цілеспрямоване лікування, не представляє особливої праці. На початкових стадіях розвитку хвороби кількість білого кислого нальоту в ротовій порожнині у дітей зазвичай невелика, видалити творожистие грудочки легко. Однак вони дуже швидко з'являються знову. По мірі того як прогресує захворювання, обсяг виділень у роті стає все більше, при цьому усунути таку зовнішню симптоматику повністю за раз не представляється можливим. Коли грибкові спори проникають глибоко в тканини, закріплюючись там, то біла тонка плівочка не зчищається зовсім, а кількість тріщин і виразок на слизових, мові, яснах збільшується. Якщо лікування стартує в рамках запущеної гострої патології, то не вийде обійтися тільки простими методами корекції стану та препаратами для місцевої терапії. В такій ситуації буде потрібно прийом ліків перорально.

Перш ніж починати лікування грибкової патології у дітей, отримавши консультацію лікаря, потрібно дочекатися результатів аналізів, які виявлять конкретний підвид кандид, активних в організмі дитини. Одночасно із здійсненням терапії важливо також виявити і ліквідувати той фактор, який спровокував виникнення молочниці на губах та у роті. Які причини вважаються найпоширенішими в дитячому віці?

Основні причини виникнення молочниці у маленьких дітей

 • Внутрішньоутробне інфікування плода або зараження «агресивними» грибками від матері в момент пологів.
 • Нестача вітамінів, мінеральних речовин в організмі, значна слабкість імунної системи.

 • Вроджені захворювання і патології, в тому числі що стосуються і ендокринної системи.
 • Зараження в пологовому будинку від персоналу.
 • Недостатня дезінфекція сосок, пустушок, брязкалець та інших дитячих речей.
 • Штучне вигодовування.
 • Часті зригування після їжі. З-за такого порушується кислотність в роті дитини і, як наслідок, створюються ідеальні умови для розвитку патогенного грибка.
 • Несвоєчасне перехід на прикорм, в якому переважає цукор будь-якого виду.
 • Недостатнє або неправильно здійснювана гігієна ротової порожнини малюка.
 • Важкі соматичні захворювання, перенесені в перший рік життя. Погіршують ситуацію сильнодіючі лікарські препарати, наприклад, антибіотики, що пригнічують імунітет і викликають дисбаланс мікрофлори в дитячому організмі.
 • У період, коли у дітей прорізуються зубки, можна зіткнутися з розвитком молочниці.
 • Різного роду травми рота, ясен, губ можуть спричинити за собою виникнення патологічного грибкового недуги.

Дієві варіанти терапії

На відміну від корекції стану, яка зазвичай застосовується для дорослих, в ситуації з дитячим кандидозом ротової порожнини акцент ставиться на препарати місцевого призначення. При цьому лікування у дітей, залежно від загального стану здоров'я, здатний протікати з використанням сильнодіючих спеціалізованих засобів. Серед усіх фармакологічних препаратів акцент в першу чергу робиться на протигрибкових ліках і антисептиках. Додатково до подібного повинна здійснюватися загальнозміцнююча терапія.

Також рекомендується нарівні з малюком лікування пройти і матусі.

До числа найбільш часто використовуваних медикаментозних вузькоспеціалізованих препаратів проти проявів молочниці, що локалізується в області рота у дітей, належать:

 • Ністатин;
 • Кандид;
 • Флуконазол;
 • Дифлюкан (до півроку).

Рекомендується застосовувати засоби у вигляді крапель, сиропів або водних неконцентровано розчинів.

Серед інших фармакологічних препаратів місцевої дії можна віддавати перевагу таким же водним розчином з:

 1. бури в гліцерині;
 2. марганцівки;
 3. перекису водню.

Будь-який вплив має здійснюватися щонайменше 5 діб. Проте лікарі часто наполягають на тривалості курсу протягом 10-14 днів. Коли здійснюється лікування, важливо стежити за реакцією дитячого організму на медикаментозні препарати, так як вони можуть спровокувати розвиток алергічної реакції або викликати інші побічні ефекти.

Вилікувати грибковий недуга виключно тільки домашніми або народними способами зазвичай не представляється можливим. Однак така терапія може виступати як допоміжна, що дозволяє в рекордні терміни добитися необхідного результату.

Найбільш ефективні народні, домашні варіанти лікування включають в себе:

 • слабо концентрований водний розчин питної соди;
 • теплий медовий розчин, який можна розбавити свіжовичавленим морквяним соком;
 • поєднання відвару калини червоної і ложки меду;
 • настої із звіробою і календули також позитивно впливають на динаміку захворювання.

Використовуючи для корекції стану мед і трави, важливо розуміти, що такі засоби можуть спровокувати сильну алергію.

Безпосередньо впливати на хворобу протягом вказаного лікарем терміну рекомендується через 20-40 хвилин після годування.

Кількість процедур, при яких здійснюється обробка ротової порожнини обраним засобом (розчином), може досягати 3-х разів за добу. Протирається ротик малюка чистим ватяним диском, стерильним біном або марлею, які надійно закріплюються на пальці. Перед початком таких домашніх маніпуляцій потрібно ретельно вимити руки. Варто дуже уважно підходити до питання очищення ротової порожнини в ситуації, коли кандидоз має сильно виражену форму. Так як при необережному видалення нальоту є ризик травматизації і утворення нових тріщин, виразок на слизовій.

Якщо призначається прийом будь-яких медикаментів внутрішньо (перорально), то рекомендується вибирати препарати у формі порошку, який можна розвести водою чи іншої лікувальної рідиною. Або віддавати перевагу густим сиропам, за допомогою яких змащується і ротик дитини, розчинів, мікстур. Коли потрібні ліки доступно тільки у вигляді таблеток, потрібно уточнити у лікаря необхідне дозування, а після в домашніх умовах з таблеток порошок для прийому всередину.

Під час лікування з раціону малюка, якщо він вже відійшов повністю або частково від грудного вигодовування, рекомендується прибрати солодкі фрукти, овочі, що містять велику кількість крохмалю. А також необхідно після кожного прийому їжі привчати малюка випивати трохи чистої кип'яченої води, щоб ополаскивалась ротова порожнина.

Прагнучи ліквідувати кандидоз, торкнулася дитячий організм, потрібно чуйно прислухатися до порад професійного лікаря, не займаючись самолікуванням і не закриваючи очі на грибкову патологію. Чим раніше почне здійснюватися протигрибкова терапія, тим вище шанс, що подібний неприємний недуга вилікуватися повністю, не рецидивируя в майбутньому.

Переглядів: 96