Розділ: Лікування молочниці у дітей

Молочниця у роті у дитини

Кандидоз є захворюванням, яке виникає у зв'язку з активних розмноженням грибків в організмі людини. Він може вражати різні органи і системи, і зустрічається як у дорослих, так і у дітей.

Дитина першого року життя має ще не сформувалася імунну систему, тому організм особливо схильний до захворювань, пов'язаних з поширенням бактерій, грибків і мікроорганізмів. Одним з видів захворювання є кандиозный стоматит, що виникає на слизових порожнини рота дитини. Зазвичай кандидоз з'являється у новонароджених в перші місяці життя і потребує лікування при перших симптомах хвороби.

Причини виникнення кандидозу у дітей

 1. Дуже часто хвороба передається від матері ще у внутрішньоутробному періоді або в процесі пологів. Якщо жінка є носієм захворювання, і не вилікувала його до народження малюка, то велика ймовірність, що з самого народження дитина буде страждати кандидозом.
 2. У дітей, схильних до простудних захворювань, молочниця зустрічається дуже часто. Цьому сприяє лікування антибіотиками, які пригнічують мікрофлору, здатну захистити від розмноження дріжджовий інфекції. У період перебігу вірусного захворювання слід відразу ж звертати увагу на профілактику молочниці. Для цього потрібно використовувати засоби, що відновлюють захисні функції організму, напої, що містять корисну бифидофлору і особливо ретельно стежити за гігієною порожнини рота новонародженого.
 3. Кандидоз може передаватися з молоком матері в період грудного вигодовування. Саме в цей момент найчастіше виникає стоматит, вражає слизову оболонку порожнини рота і сформований під дією грибка. Джерелом зараження в даному випадку є мама дитини, у якої хвороба часто має приховану або хронічну форму. В період годування, у жінки може з'явитися кандидоз, що вражає соски грудей, в результаті чого у дітей з'являється кандидозний стоматит, вражає слизову оболонку порожнини рота.
 4. Кандидоз слизової оболонки порожнини рота у дітей може виникати внаслідок не дотримання гігієни, погано стерилізованої посуду для годування, брудних сосок.

Лікування необхідно починати після постановки діагнозу та обстеження дитини на наявність молочниці. Кандидоз супроводжується симптомами, що вказують на зараження грибком. Хвороба має кілька стадій і може протікати в легкій, так і в дуже важкій формі. Це залежить від того, як швидко проведена діагностика і розпочато лікування.

Основні симптоми зараження

 • у початковій стадії хвороби поява почервоніння, припухлості, білого нальоту, пухирців або ерозій на слизовій оболонці порожнини рота;
 • при тривалому перебігу захворювання білий наліт покриває внутрішню поверхню щік, язика, губ, може поширюватися глибоко в горло, де також можуть утворюватися виразки та ерозії;
 • дитина стає неспокійною, плаче, кричить, відмовляється від їжі і пиття, часто відригує грудне молоко, втрачає у вазі;
 • дуже часто молочниця починає розвиватися на губах, особливо в їх куточках і доставляє масу неприємних відчуттів, тому що утворюються тріщини довго не загоюються і кровоточать;
 • утруднене ковтання внаслідок утворення нальоту на слизової мигдаликів і горла;
 • підвищення температури тіла, при відсутності інших інфекційних або простудних захворювань.

Коли лікування розпочато пізно, хвороба може перейти в хронічну стадію і почати поширюватися по всьому організму. У цьому випадку лікування буде тривалим і навіть після зникнення основних симптомів не можна говорити про те, що настало одужання. Молочниця може повторюватися багато разів, що є додатковим стресом для дитини і сприяє руйнуванню імунітету, що в свою чергу не дає можливості повністю вилікувати молочницю.

Як і чим лікується кандидозний стоматит

 1. Головне на початку захворювання знайти основну причину виникнення кандидозу, тому що, якщо носієм хвороби є мама дитини, то в першу чергу необхідно підтвердити діагноз у неї, і одночасно з дитиною почати лікування і профілактику молочниці.
 2. Якщо батьки помітили у дітей ознаки кандиоза у роті, то для початку потрібно постаратися зняти наліт, що утворюється при наявності молочниці на слизових ротової порожнини. Він може мати білий, жовтуватий або сіруватий відтінок. У початковій стадії хвороби легко видаляється з допомогою марлевих тампонів. Проте щоденне видалення нальоту не сприяє одужанню. Необхідно створити в ротовій порожнині стійку лужне середовище, яка погано переноситься грибками і припиняє їх розмноження. Таке середовище може створити розчин соди, з допомогою якого необхідно знімати наліт у порожнині рота у дітей.
 3. Дуже хороші результати лікування молочниці дає розчин для промивання порожнини рота, під назвою Кандид. Його рекомендують як педіатри, так і стоматологія для лікування кандидозного стоматиту. Для дітей першого року життя використання розчину Кандид сприяє зняттю нальоту, зупиняє ріст грибка, загоює ерозії, якщо вони вже виникли в ротовій порожнині.

 4. Якщо кандидоз розвивається в підлітковому віці, то можливе використання протигрибкових препаратів, рекомендованих для лікування молочниці у дітей і дорослих. До таких засобів відноситься Дифлюкан, Клотримазол, Ністатин. Ці препарати призначаються після обстеження у фахівців і постановки діагнозу. Дозування може бути підібрана індивідуально, виходячи з особливостей організму дитини, але вона завжди значно менше, ніж для дорослих.
 5. Коли після застосування засобів місцевої дії молочниця не зникає, значить, захворювання перейшло на інші органи і в цьому випадку необхідний комплекс заходів, що включають лікарські препарати для прийому всередину, трав'яні настої, розчини соди, марганцівки для місцевого застосування або протигрибкові свічки і крему.
 6. Кандидозний стоматит у хронічній складною формою лікується комплексно. В першу чергу може бути призначений прийом препаратів, що містять антибіотики. Курс розрахований на два тижні, з щоденним прийомом препарату до 5 разів на день. Добре зарекомендував себе в терапії від молочниці Леворин. Зазвичай він справляється з кандидозом у дітей і дорослих, але бувають випадки, коли прийому одного Леворина недостатньо. Тоді можна почати використовувати Амфоглюкамин в таблетках протягом двох тижнів.

 7. Наступними препаратами, використовуваними в лікуванні, є широко відомі протигрибкові засоби, такі як Флуконазол або Нізорал. Курс також розрахований на два тижні та може бути продовжений в профілактичних цілях ще на тиждень.
 8. При кандидозі слизової оболонки порожнини рота у процесі лікування необхідно підтримувати і зміцнювати організм дітей з допомогою вітамінних комплексів і напоїв, що містять біфідобактерії. Якщо дитина страждає алергічними захворюваннями, додатково призначаються протиалергічні засоби, щоб не викликати побічних ефектів від прийому препаратів.

Особливу увагу при кандидозі слизової оболонки порожнини рота у дітей приділяється гігієні та профілактики захворювання.

Дітям першого року життя треба обов'язково ополіскувати рот після прийому їжі. Для профілактики беруться настої трав, здатні попередити запальні процеси. Під час лікування ополіскування відбувається з допомогою лікарських засобів і розчину соди.

Дітям старшого віку, слід чистити зуби не менше двох разів на день полоскати рот розчинами соди, морської солі, лікарських рослин, особливо якщо є хвороби ясен або зубів. Це попередить поширення бактерій в порожнині рота, а значить і зупинить розвиток молочниці.

Звичку стежити за порожниною рота дітям повинні прищепити батьки з самого раннього дитинства. Якщо в перші роки життя дитини молочниця не турбувала, не варто створювати умов для розмноження грибка у дітей старшого віку і у дорослих. Правила гігієни іноді рятують від зайвих клопотів і відвідування лікарів з причини виникнення кандидозного стоматиту.

При молочниці важливо пам'ятати про правильне харчування і виключення з раціону низки продуктів. Для дітей першого року життя потрібно стежити за тим, щоб в організм потрапляло менше цукру, тому що саме він є однією з причин початку хвороби. Дітей старшого віку не слід привчати до солодких газованих напоїв, харчування у фаст-фудах. Вживання великої кількості шоколаду і кондитерських виробів несприятливо позначається на зубах і травному тракті, а це є однією з причин початку захворювання. Тому при правильному харчуванні відсоток зараження молочницею стає значно нижче.

Переглядів: 202