Розділ: Препарати для лікування молочниці

Все про препарат флуконазол і кандидоз

Фармацевтична промисловість сьогодні надає широкий вибір лікарських препаратів, що дозволяють швидко і ефективно лікувати молочницю у чоловіків і жінок. Більшість цих медикаментів, які дійсно допомагають швидко проти кандидозу, створюється на основі потужного діючої речовини – флуконазолу.

Флуконазол являє собою триазоловый препарат, який не відноситься до класу антибіотиків і вибірково пригнічує збудників хвороб грибкової природи, в тому числі кандидозу.

Особливості дії препарату

При пероральному прийомі препарат відмінно абсорбується навіть при одночасному прийомі їжі. Максимальна концентрація діючої речовини в плазмі крові пропорційна того, яка була початкова доза застосування і досягається протягом 0,5-1,5 годин. Аналогічна концентрація зберігається тривалий час в слині, мокротинні, спинномозковій і суглобовій рідині, вагінальному секреті. Зазначено, що в роговому шарі епідермісу і потовій рідині концентрація флуконазолу перевищує плазмовую. Діюча речовина утримується в організмі тривалий термін, після чого виводиться практично в незмінному вигляді нирками.

Однойменне активна речовина препарату флуконазол діє на цитохромины Р-450 міцелію, запобігаючи вироблення стеролів у клітинній мембрані грибка Candida, Cryptococcus neoformans, Microsporum, Trichophyton. Як наслідок, проникність стінок клітин грибка стрімко зростає, їх ріст припиняється, а з часом вони повністю руйнуються. При цьому флуконазол, на відміну від таких препаратів, як клотримазол, кетоконазол, ітраконазол і еконазол, практично не зачіпає ферменти Р-450 людського організму.

Виробництво та форми випуску препарату

На сьогоднішній день препарат флуконазол випускається різними виробниками: російськими «Макіз-Фарма», «Верафарм», українськими «Тева», «Здоров'я», «Астрофарм», «Юрія-Фарм», сербським «HEMOFARM A. D.» і т. д. Також існує ряд французьких, італійських, чеських, угорських та індійських аналогів препарату: дифлюкан, флюкостат, микофлюкан, мікомакс, мікосист, форкан.

Лікування молочниці флуконазолом здійснюється з допомогою різних лікарських форм. Наприклад, фірма «Тева» випускає капсули і таблетки у твердій глазурі, розчин для інфузій та ін'єкцій, порошок для приготування суспензії, сироп.

Показання до застосування препарату

На думку лікарів, приймати флуконазол доцільно при грибкових ураженнях різної ступені тяжкості:

  • гострому та рецидивуючому урогенітальному кандидозі;
  • молочниці слизових оболонок ротової порожнини, глотки, органів травлення;
  • шкірних мікозах, включаючи грибкові ураження стоп, шкіри на тілі, в області паху, оніхомікози та ін кандидозні інфекції шкіри;
  • генералізованому кандидозі та інфекціях, що вражають органи черевної порожнини, органи дихання, серце, очі і т. д.

Крім того, доречно застосовувати флуконазол проти криптококового менінгіту у випадках нормальної імунної відповіді організму пацієнта. Для хворих з імунодепресією, Снідом або іншими причинами виникнення серйозних імунних проблем приймати препарат – дієвий спосіб запобігти розвиток супутніх грибкових захворювань. Також в якості профілактики флуконазол може бути прописаний на тлі променевої або цитоксической хіміотерапії для онкологічних хворих.

Особливості курсу лікування при кандидозах різних типів

Відразу варто обмовитися, що добова доза прийому флуконазолу при молочниці залежить від індивідуального характеру і ступеня розвитку захворювання, тому може визначатися тільки лікарем.

Перед призначенням флуконазолу від молочниці обов'язково проводиться діагностика захворювання, а паралельно визначається наявність ЗПСШ, хвороб шлунково-кишкового тракту, дисбактеріозу, захворювань пов'язаних з падінням імунітету та порушеннями ендокринної системи. Це дозволяє не тільки визначити, скільки препарату необхідно пити, щоб домогтися позитивного ефекту, але і які причини могли викликати молочницю, а значить – запобігти її рецидиви в майбутньому.

 

Проти гострих форм урогенітальної молочниці у жінок і чоловіків необхідно комбінувати таблетки з місцевими засобами (кремами, мазями, супозиторіями). При цьому часто достатньо 1 таблетки, дозування якої становить 150 мг. Як вказує інструкція, приймати ці ліки варто, ковтаючи цілими і запиваючи досить великим об'ємом води. Прийом їжі особливого впливу на ефективність препарату не впливає. Проти хронічної форми урогенітальної молочниці призначається системне лікування з прийомом флуконазолу не менше 2 разів з інтервалом у 3 діб (курс може тривати до 2 тижнів). Після чого жінкам варто пити флуконазол при молочниці, щоб уникнути рецидивів, в перший день менструації найближчі 4-12 місяців. При цьому, скільки пити ліки, визначає лікар на основі регулярно зданих аналізів.

Лікувати флуконазолом молочницю, вразила шкірні покриви, стопи, пахову зону, нігтьові пластинки і нігтьові валики, зазвичай припадає не менше 2-4 тижнів, приймаючи таблетки раз на тиждень по 150 мг. При мікозах стоп застосування препарату може бути більш тривалим – до 6 тижнів.

Лікувати орофарингеальную молочницю флуконазолом лікарі рекомендують 1-2 тижні (для хворих зі зниженим імунітетом 3 тижні), дозування може варіюватися залежно від ступеня ураження і становить 50-100 мг / добу.

При розвитку молочниці у порожнині рота за носіння зубних протезів хворим призначають щоденний прийом 50 мг препарату на добу протягом 14 днів та додаткову обробку протеза антисептиками місцевої дії.

Якщо хворому був поставлений діагноз кандидемії, дисемінованого кандидозу та при інших інвазивних інфекцій, спричинених грибками Candida, у перші добу флуконазол «Тева» призначається в дозі 400 мг, а потім знижується до 200 мг / добу. Якщо терапія виявляється малоефективною, доза знову може бути підвищена до 400 мг. В особливо важких випадках системного ураження кандидозом, дозу допустимо піднімати аж до 800 мг. Таблетки слід приймати ще не менше 2 тижнів після досягнення від'ємного показника гемокультури.

Протипоказання до вживання препарату

Флуконазол є досить потужним лікарським засобом, тому його застосування в деяких випадках повинне бути обмежено. Інструкція до флуконазолу «Тева» вказує, що препарат категорично не варто вживати пацієнтам, у яких коли-небудь спостерігалася непереносимість його компонентів (таблетки, крім самого діючої речовини, містять кукурудзяний крохмаль, лактози моногідрат, каллоидный діоксид кремнію, лаурилсульфат натрію, стеарат натрію). Не рекомендується приймати таблетки паралельно з цизапридом, терфенадином, пімозиду, хінідину, астемізолу.

Якщо у пацієнта діагностована печінкова або ниркова недостатність, органічні захворювання серця (кардиомиапатия, серцева недостатність, клінічно значуща брадикардія, аритмія, подовження інтервалу на ЕКГ), лікувати молочницю флуконазолом слід з обережністю під пильним контролем лікаря.

Крім того, інструкція до препарату не рекомендує використовувати дане ліки проти молочниці у дітей і підлітків до 16 років, у вагітних і жінок у період грудного вигодовування, у літніх людей старше 65 років.

Можливі побічні ефекти

Більшості хворих препарат фармацевтичної фірми «Тева» та інших виробників ефективно допомагає проти кандидозу, не викликаючи жодних побічних ефектів і ускладнень. Але все ж в середньому у 15% жінок є ризик прояви алергічних реакцій (проявляються у вигляді висипу, кропив'янки, еритеми) і порушень в роботі шлунково-кишкового тракту. Також в деяких випадках може відзначатися запаморочення, головний біль, судоми, нудота. В рідкісних випадках можливі ураження печінки та порушення ниркової функції.

Щоб уникнути ускладнень, слід дотримуватися рекомендованого лікарем спосіб застосування та приймати препарат у такій дозі, скільки було зазначено в лікарському рецепті – не більше.

Переглядів: 288