Розділ: Рекомендації по лікуванню молочниці

Що потрібно знати про лікування молочниці

лікування молочниціВічна боротьба з вірусами і бактеріями за здоров'я людини триває донині, навіть у наш час інформаційних технологій. Але питання як лікувати молочницю, не дивлячись на значні прориви в науці, зокрема в медицині, залишається досить гострим як для медиків, так і для пацієнтів.

Сьогодні будь-який користувач Інтернету може отримати всю необхідну інформацію, яка стосується профілактики і лікування широкого спектру захворювань. На жаль, далеко не всі ставляться до цього відповідально: не ведуть здоровий спосіб життя або допускають патологічні стани, відкладаючи візит до лікаря. Отримуючи базові знання про захист свого організму, можна запобігти масі неприємних і небезпечних недуг. Це важливо, адже навіть така безневинна на перший погляд, проблема, як молочниця, може заподіяти серйозні неприємності, якщо її не вилікувати.

Що таке молочниця

Молочницею в народі прийнято називати форму кандидамікозу (candidamycosis). Він же – кандидоз. Молочниця – інфекційне захворювання. Збудником її, відповідно, виступає дріжджеподібний грибок роду Candida, зокрема Candida albicans. Тим не менш, Candida відноситься до умовно-патогенної мікрофлори, тобто входить в склад мікрофлори всіх здорових людей з самого народження. Патологія настає за певних умов сприятливих для збільшення чисельності Candida та посилення її активності.

Молочниця може вражати як слизові оболонки, так і шкірні покриви, і навіть внутрішні органи. Останній випадок небезпечний для життя людини, так що не зайвим буде дізнатися – як лікувати молочницю.

Симптоми молочниці

Candida поширена у всьому світі, але частіше її можна зустріти в тропіках і субтропіках. Атакує грибок як дорослих, так і дітей. У грудному віці дитина може заразитися молочницею вертикальним шляхом, тобто від матері. При локалізації вогнища інфекції в ротовій порожнині симптоматика виражається в білому нальоті на слизовій оболонці язика, піднебіння або щік. Слизова після її очищення від нальоту яскраво-червона і може трохи кровоточити. У дітей старшого віку і дорослих можуть з'являтися так звані «заїди» в кутах губ — кандидамікозний ангулярний стоматит. Буває кандидоз вульви і піхви. Кандидоз шкіри локалізується в шкірних складках, викликає свербіж і виглядає як ерозія червоного кольору з блідо-рожевими краями.

грибок Candida

Так само зустрічається кандидоз нігтів і нігтьового валика. При цьому нігті мають сірий відтінок, нерівну поверхню, а нігтьові валики – нехарактерне потовщення і щільність, дотик до них болісний. До летального результату може вести несвоєчасно виявлений кандидоз внутрішніх органів, лікування молочниці у цьому випадку життєво важливо. Перебіг хвороби характеризується як важкий.

В сплячому стані грибки candida безпечні, але пробудження їх діяльності запускає механізм захворювання. Щоб збудники молочниці перейшли в активний стан і викликали патологічний процес, достатньо збігу певних факторів. Щоб уникнути проблем зі здоров'ям, важливо не допустити подібних обставин. Уникнути молочниці простіше, ніж потім вилікувати її.

Лікування молочниці

До факторів ризику належить зниження імунітету. Причиною може виступити прийом антибіотиків у великій кількості або протягом тривалого часу. Чим сильніше антибіотик – тим вище ризик захворювання. Захисні сили організму також послаблюють переохолодження, стреси, порушення режиму сну і відпочинку, недостатнє харчування. Лікувати молочницю, можливо, доведеться разом з супутнім порушенням. Кандидоз може виступати вторинним захворюванням при хронічних хворобах шлунково-кишкового тракту, туберкульозі, при наявності злоякісних пухлин, цукровому діабеті.

Неправильне харчування також може розбудити сапрофіти – сплячі гриби candida, які, як відомо, «люблять» солодке. Якщо обмін вуглеводів порушений або в раціоні недостатньо вітамінів, ризик патології зростає. Так само її може викликати гормональний дисбаланс. Комфортними умовами для даного збудника виступають високі температура і вологість. У відповідному кліматі вилікувати кандидоз складніше.

Молочниця передається статевим шляхом, в тому числі і при орально-генітальному контакті партнерів. Побутовий шлях зараження теж характерний для кандидозу: збудник може жити поза організмом носія, наприклад, на предметах особистого користування, особливо у вологому середовищі. Клінічні прояви молочниці можуть бути зовсім різними в залежності від її локалізації.

Молочниця піддається лікуванню препаратами. Перед лікуванням молочницці проводять діагностику. Для виявлення молочниці існують мікроскопічні методи діагностики. Матеріал для проведення аналізу забирають спеціальними інструментами з уражених ділянок. Далі йде робота з отриманими зразками. Відстежується активність і розмноження грибка. У хід йдуть методи забарвлення, посіву на поживні середовища. Так само використовується серологія і введення алергенів. Кандидоз внутрішніх органів виявляють ендоскопічними способами, на рентгені.

Лікування молочниці починають з постановки діагнозу. Щоб вилікувати її, існує комплекс з трьох складових:

  1. системне лікування препаратами,
  2. усунення місцевих проявів,
  3. заходи, спрямовані на відновлення імунітету.

ністатин

Системне лікування молочниці, спрямоване на весь організм, здійснюється прийомом препаратів у вигляді таблеток або капсул, в рідкісних випадках введенням діючої речовини внутрішньовенно. Призначають хворому курс антибіотиків або антимікотиків. Антибіотики протигрибкової дії – це ністатин, леворин або натаміцин. Курс прийому ністатину або леворину триває близько 2-3 тижнів. Антимікотикі – протигрибкові препарати. До них відноситься флуконазол, препарат разового застосування. Так само використовуються ітраконазол і кетоконазол.

Місцево застосовують ті ж самі антибіотики і протигрибкові (клотримазол, міконазол), тільки у вигляді мазей і супозиторій. Так само використовується розчин Люголю та препарати йоду. Вплив в цьому випадку йде безпосередньо на дільнику прояву захворювання. Курс місцевого лікування триває близько 2 тижнів і призначається в тих випадках, коли патологічний процес протікає недавно і порівняно легко. Для ефективного лікування курс повторюють.

Імунну систему зміцнюють системою заходів, вона включає відновлення мікрофлори, як кишківника, так і слизових оболонок. Може бути призначений курс вітамінів і мікроелементів. Повинно здійснюватися лікування супутніх захворювань. Правильно підібраний режим харчування та дотримання правил особистої гігієни теж мають місце. Наприклад, звичайне туалетне мило замінюється дігтярним, щоб відновити кислотно-лужну рівновагу слизових оболонок.

Як відомо, збудники з часом видозмінюються і зростає їх стійкість до лікарських препаратів. Висновок: контроль лікаря просто необхідний, а самостійне лікування молочниці – виключено. Через 2 тижні після закінчення курсу лікування пацієнту призначають повторний аналіз для перевірки ефективності лікування.

Профілактика захворювання молочницею

Ні одна хвороба не проходить безслідно, навіть якщо вилікувати її.

Захворювання позначається якщо не на фізичному стані тіла, то на психологічному – точно. Процес діагностики, лікування і сам факт зараження може виступати причиною стресу. Величезну роль відіграє профілактика захворювань, адже краще запобігти початок хвороби. Виходячи з факторів ризику виникнення молочниці, можна вивести ряд заходів для її профілактики. Це своєчасне лікування інших інфекційних захворювань, або запобігання. Лікувати молочницю накладно, розумніше – запобігти.

антибіотики

В цілому, профілактика найчастіше зводиться до найголовнішого – це здоровий спосіб життя. Щоб імунітет не втратив свою силу, не слід переохолоджуватися, недосипати, зайвий раз піддаватися стресам, безконтрольно застосовувати антибіотики. Необхідно дотримуватися дієти з переважанням овочів і рослинної їжі, солодке і борошняне варто обмежити або виключити.

Щоб уникнути поширеного виду молочниці у жінок – вагінального кандидозу – слід правильно підбирати білизну, відмовитися від синтетики на користь бавовни. Після відвідування місць загального користування, особливо таких як басейн, сауна, кабінет манікюру, обов'язкове ретельне миття і обробка шкіри і слизових оболонок. Обов'язково необхідне дотримання особистої гігієни, в тому числі і гігієни відносин. Це первинна необхідність цивілізованої людини. Запобігти деякі захворювання не так складно, як вилікувати. Досить знайти час, щоб дізнатися правила охорони свого здоров'я і знайти сили, щоб їх дотримуватися.

Переглядів: 77